Борба са фалсификаторима меда
Убски пчелари оправдано сумњају да на тржишту и даље има меда који никада није видео пчеле. Количине фалсификованог меда смањене су после дугогодишњих акција инспекцијских служби, али се обмане купаца и даље дешавају. Драган Ђурђевић истиче да је просечном купцу, па чак и искусним произвођачима, јако тешко да одокативно процене да ли је мед прави или не. Како каже, фалсификатори су се толико извештили да је чак и путем чула укуса и мириса, тешко препознати да је реч о кукурузном сирупу.
- Постоје фалсификати из кошнице и фалсификати из канте. Код првог случаја пчеле се хране кукурузним сирупом или шећером након чега те састојке прераде и избаце на ћелије. У другом случају одређени састојци се кувају у кантама, ради се вештачка инвертаза из дисахарида у моносахарид, и уз поједине додатке и ароме настаје фалсификовани мед.Оно што је карактеристично и што може купца да упозори на плагијат је цена, јер су такви производи често и дупло јефтинији. Најсигурније је, свакако, куповати од познатих пчелара- каже Ђурђевић.
Цена багремовог меда варира од произвођача до произвођача, а по препоруци Савеза пчеларске организације Србије она би требало да износи 600 динара.