Са седнице Општинског већа Коцељева
Прошле недеље чланови Општинског већа Коцељева разматрали су, између осталог, извештај о функционисању система одбране од града на подручју ове општине у току протекле године и оценили да су проблеми у овој области из године у годину све видљивији.
У 2013-ој противградна заштита дејствовала је на територији коцељевачке општине током седам дана и испалила укупно 24 противградна пројектила што је у односу на годину дана раније дупло мањи број.
У извештају надлежних локалних служби наводи се да је евидентирана једна умерена појава града крајем маја месеца са причињеном штетом од 10-20 одсто, док су знатно већа штете забележене 22.јуна када је ову територију у послеподневним сатима захватило невреме праћено градом средњег и јаког интензитета. Том приликом непогода је захватила површину од 440 хектара, а на 280 су евидентирана оштећења на пољопривредним парцелама од 20-70 одсто.У појединим ситуацијама, како тврде надлежне службе, требало је испалити и више ракета али их у том моменту противградне станице нису имале.
У Србији је прошлогодишња сезона започета са нешто мање од 5,7 хиљада ракета што је у просеку по противградној станици 3,5 пројектила. Овај број је 3,5 пута мањи од оптималне количине за просечну сезону заштите од града у нашој земљи. У међувремену је набављено додатних 3,8 хиљада.
Заштиту на подручју коцељева-чке општине покрива седам противградних станица са 14 стрелаца који бране територију од 25,7 хиљада хектара, од чега је скоро 17 хиљада или око 66 одсто пољопривредна површина.
Поучени вишегодишњим негативним искуством пољопривредници из тамнавског краја у све већем броју осигуравају своје усеве. У току прошле године то је учинило око сто произвођача што је за чак 60 одсто више него у 2012-ој .
На седници општинског већа је истакнуто да је број ракета из године у годину све мањи. Надлежни републички органи су у току прошле године водили акцију са локалним самоуправама како би обезбедили додатне количине ракета. Међутим, коцељевачка општина није прихватила суфинансирање кроз набавку противградних пројектила сматрајући да такво решење није добро, док је предлог нацрта новог Закона о одбрани од града да се ова област финансира из општинских и градских буџета оценила као катастрофалан.
По речима надлежних у овој локалној самоуправи Коцељева из општинске касе издваја око 325 хиљада динара за рад стрелаца. Наиме, месечна нето накнада за рад ангажованих стрелаца коју плаћа Хидрометеоролошки Завод је и у 2013-ој износила четири хиљаде динара (!?).
Како би стимулисала стрелце ова општина издваја још по 2,5 хиљаде динара у нето износу у току трајања сезоне.